Za telefonovanie za volantom budú vyššie pokuty

8.2.2019

Pri zostavovaní novely zákona, ktorú ministerstvo plánuje predložiť do leta tohto roka, sa rezort vnútra opiera najmä o štatistiky. Podľa tých je používanie mobilného telefónu za volantom jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Novela by teda mala priniesť úplný zákaz obsluhy mobilného zariadenia za volantom a taktiež zvýšenie pokút z 50 € na 100 €. Zákaz sa pritom nebude týkať iba telefónov, ale aj všetkých ostatných audiovizuálnych a iných zariadení.

Aj mladších vodičov čakajú prísnejšie podmienky

Okrem toho sa chce ministerstvo v novele zaoberať aj mladšími vodičmi. Tí by sa potom museli popasovať s prísnejšími podmienkami, podľa ktorých by po dvojnásobnom porušení zákona malo čakať preškolenie v autoškole, sedenie u dopravného psychológa a prípadne aj testy z pravidiel cestnej premávky. Sprísnené podmienky by mali viesť k väčšej disciplinovanosti a obozretnosti u mladších vodičov.

Prekročenie povolenej rýchlosti je druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd na našich cestách. Slovenská polícia tak dostane 131 nových meračov, ktoré majú nahradiť tie, ktoré používajú doteraz.

Zrýchlenie procesov pri evidencii vozidla

Pri zostavovaný novely sa ministerstvo vnútra zaoberá aj evidenciou vozidiel. Chce navrhnúť také úpravy, ktoré povedú k eliminácii vypisovania papierových žiadosti. Po novom by sa vypĺňali iba tie informácie, ktoré nemožno vyčítať z technického alebo občianskeho preukazu. Novela by tiež mala priniesť aj možnosť doručenia tabuliek s evidenčným číslom priamo na adresu. V neposlednom rade by úprava zákona mala priniesť aj zrušenie technických prehliadok pri takom evidenčnom úkone, ako je prehlasovanie auta z jedného okresu do iného. Teraz policajti kontrolujú každé jedno vozidlo, avšak toto nariadenie sa v praxi ukázalo neefektívne, pretože jednotlivé vozidlá majú VIN číslo vyrazené na iných miestach.

Ak bude pripravovaná novela schválená, vodičov čakajú vyššie pokuty a prísnejšie podmienky týkajúce sa cestnej premávky. Policajti budú zároveň odbremenený od niektorých úkonov pri evidencii vozidla, čo by celý malo urýchliť. Všetky tieto zmeny by mali viesť k väčšej bezpečnosti na cestách a zvýšeniu opatrnosti vodičov.