Prečo je dobré využívať klimatizáciu v aute aj v zime?

20.10.2021

Využívanie klimatizácie je spojené najmä s horúcim počasím, no môže vám veľmi dobre poslúžiť aj v zime. V tomto článku vám prezradíme, preto by ste mali klímu zapínať aj počas chladných dní.

Klimatizácia pomôže bojovať s chladom

Dôvodov, prečo by ste klímu nemali používať iba v lete je hneď niekoľko. Počas chladných mesiacov vodičov trápi najmä zahmlievanie okien, s čím si poradí práve klíma. Stačí ju zapnúť na vyššiu teplotu a tým pomôže eliminovať vlhkosť v aute, čím zabráni roseniu okien. Tiež napomáha k odmrazeniu čelného skla a v neposlednom rade sa vďaka zapnutej klíme rýchlejšie zahreje motor.

Tiež treba myslieť na to, že dlhšie nepoužívanie klimatizácie má nepriaznivý vplyv na jej celkovú kondíciu. Ak ju využívate iba počas letných mesiacov a zvyšok roka je vypnutá, môžu sa v nej začať tvoriť plesne a usádzať rôzne nečistoty. Okrem toho pri dlhej dobe nečinnosti veľmi trpí aj kompresor, ktorý je jej kľúčovým prvkom. Preto je dobre klimatizáciu párkrát zapnúť aj v zime. Pomôže to predísť prípadným problémom spojených s jej dlhým nevyužívaním. V konečnom dôsledku ušetríte na nákladoch za prípadné opravy.

Zvyšuje používanie klimatizácie spotrebu?

Obávajú sa vodiči zvýšenia spotreby pri pravidelnom využívaní klími oprávnene? Pravdou je, že jej časté zapínanie spotrebu auta zvyšuje, ale len veľmi mierne, určite nejde o žiadne vysoké čísla. Dôležitý je výkon auta a v zásade platí, že čím vyšší výkon vozidlo má, tým má klimatizácia nižší vplyv na spotrebu. Platí to v prípade áut, ktorých výkon je viac ako 80 kW.

Dôležitá je pravidelná kontrola a údržba

Dajte si pozor aj na to, že ak sa klimatizácia dlhšiu dobu nevyužíva, môže prísť k úniku chladiacej zmesi priamo do jej systému. Kompresor, ktorý je dlhšiu dobu odstavený nemôže rozstrekovať olej a v dôsledku toho steny jednotlivých hadíc nie sú dostatočne utesnené. Z toho dôvodu potom príde k úniku chladiacej zmesi. Preto je dobré klimatizáciu nielen pravidelne používať, ale aj ju kontrolovať a vykonávať jej údržbu.

Odporúča sa nechať klímu skontrolovať dvakrát do roka, ideálne pred začiatkom leta a na začiatku zimného obdobia. Súčasťou kontroly by malo byť aj čistenie a dezinfekcia. V neposlednom rade je dobré raz za dva roky skontrolovať stav kvapaliny.

Teraz už viete, že klimatizácia vám môže dobre poslúžiť ako v lete, tak aj v zime. Dôležité je používať ju s rozumom a pravidelne ju kontrolovať. Odmenou vám bude jej dlhá životnosť a pohodlné jazdenie.