22.2.2018
Výtlky nás a naše autá dokážu poriadne potrápiť. V našom podnebnom pásme vzniku výtlkov nezabránime. Pôsobením mrazu a posypovej soli vznikajú na vozovke priehlbiny, ktoré poznáme ako výtlky. Pri strete auta s výtlkom najčastejšie dochádza k poškodeniu tlmičov, pneumatík, kolies a nápravy. V neposlednom rade môže utrpieť aj brzdový systém a podvozok. Poškodenie vášho auta však nie je jediná nepríjemnosť, ktorá vás čaká po strete s výtlkom. Výdavkom na náhradu škody a administratívnym či súdnym ťahaniciam sa tiež nevyhnete.
Aj napriek tomu, že stret s výtlkom je nepríjemná udalosť, ktorá so sebou prináša veľa nežiadúcich povinností, existuje spôsob, ako aj tento problém zvládnuť bez komplikácií a zbytočných nákladov. Riešením je uzatvorenie pripoistenia výtlku v rámci PZP alebo havarijné poistenie. S týmito typmi poistenia zvýšite ochranu vášho auta, vyhnete sa administratívnym a súdnym ťahaniciam a čo je najdôležitejšie, zabezpečíte si tak nárok na náhradu vzniknutej škody.
Vyskladajte si poistenie na mieru
Rôzne druhy pripoistení poskytuje svojim klientom každá poisťovňa. Pripoistiť sa môžete napríklad pre prípad úrazu posádky alebo stretu so zverou. Možnosť pripoistenia výtlku v rámci PZP poskytujú v súčasnosti dve poisťovne – Union a Generali. Predtým, ako sa rozhodnete uzatvoriť toto pripoistenie, dôkladne sa oboznámte s rozsahom pripoistenia a tiež aj s povinnosťami pri dokladovaní poistnej udalosti. Každá poisťovňa má podmienky nastavené inak.
Pre zvýšenú ochranu vášho vozidla si uzavrite havarijné poistenie. Aj tento typ poistenia si prostredníctvom rôznych pripoistení môžete vyskladať na mieru, presne podľa vašich požiadaviek. Oproti poisteniu PZP, ktoré kryje len konkrétnu škodu, je havarijné poistenie rozsiahlejšie. Pred uzatvorením havarijného poistenia sa nezabudnite oboznámiť aj s tzv. výlukami poistenia, ktoré si určuje každá poisťovňa inak. V niektorých prípadoch poisťovne nepreplácajú poškodenie pneumatík, ak súčasne nenastalo poškodenie aj inej časti vozidla.
Realita je taká, že najmä na jar sú slovenské cesty v katastrofálnom stave. Nezáleží na tom, aké drahé auto máte, nešťastná náhoda sa môže pritrafiť aj vám. Myslite preto na to, že zvýšenie ochrany vás a vášho auta nikdy nie je na škodu.